wröö­schen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvɾœɪ̯ʃn̩/
Verb
Sülven: wröö·schen
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
[2]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
knudeln
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wröö­schen
PPP:
wröö­scht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wröö­sch
du wröö­schst
he/se/dat wröö­scht
wi wröö­scht
ji wröö­scht
se wröö­scht
Vergangen Tiet:
ik wröö­sch
du wröö­schst
he/se/dat wröö­sch
wi wröö­schen
ji wröö­schen
se wröö­schen
Perfekt:
ik heff wröö­scht
du hest wröö­scht
he/se/dat hett wröö­scht
wi hebbt wröö­scht
ji hebbt wröö­scht
se hebbt wröö­scht
Kunjunktiv:
ik wröö­sch
du wröö­schst
he/se/dat wröö­sch
wi wröö­schen
ji wröö­schen
se wröö­schen
Imperativ:
wröö­sch!
wröö­scht!