schö­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃøː·ɾən/
Verb
Sülven: schö·ren
[1]
Opbowoortschatt

Verbformen:

Infinitiv:
schö­ren
PPP:
schöört
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schöör
du schöörst
he/se/dat schöört
wi schöört
ji schöört
se schöört
Vergangen Tiet:
ik schöör
du schöörst
he/se/dat schöör
wi schö­ren
ji schö­ren
se schö­ren
Perfekt:
ik bün schöört
du büst schöört
he/se/dat is schöört
wi sünd schöört
ji sünd schöört
se sünd schöört
Kunjunktiv:
ik schöör
du schöörst
he/se/dat schöör
wi schö­ren
ji schö­ren
se schö­ren
Imperativ:
schöör!
schöört!

Etymologie:

Woort afleidt von: Schöör