dal­bö­gen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈdɔːlˌbøːɡn̩/
Verb
Sülven: dal·bö·gen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dalbögen
PPP:
dalböögt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik böög dal
du böögst dal
he/se/dat böögt dal
wi böögt dal
ji böögt dal
se böögt dal
Vergangen Tiet:
ik böög dal
du böögst dal
he/se/dat böög dal
wi bögen dal
ji bögen dal
se bögen dal
Perfekt:
ik heff dalböögt
du hest dalböögt
he/se/dat hett dalböögt
wi hebbt dalböögt
ji hebbt dalböögt
se hebbt dalböögt
Kunjunktiv:
ik böög dal
du böögst dal
he/se/dat böög dal
wi bögen dal
ji bögen dal
se bögen dal
Imperativ:
böög dal!
böögt dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + bögen