dal­bö­gen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌbøːɡn̩/
Verb
Sülven: dal·bö·gen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dal­bö­gen
PPP:
dal­boogt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik boog dal
du boogst dal
he/se/dat boogt dal
wi boogt dal
ji boogt dal
se boogt dal
Vergangen Tiet:
ik boog dal
du boogst dal
he/se/dat boog dal
wi bo­gen dal
ji bo­gen dal
se bo­gen dal
Perfekt:
ik heff dal­boogt
du hest dal­boogt
he/se/dat hett dal­boogt
wi hebbt dal­boogt
ji hebbt dal­boogt
se hebbt dal­boogt
Kunjunktiv:
ik boog dal
du boogst dal
he/se/dat boog dal
wi bo­gen dal
ji bo­gen dal
se bo­gen dal
Imperativ:
boog dal!
boogt dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + bögen