swatt­hö­ren op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈsvatˌhœɪ̯·ɾən/
Verb
Sülven: swatt·hö·ren
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:

Verbformen:

Infinitiv:
swatthören
PPP:
swatthöört
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik höör swatt
du höörst swatt
he/se/dat höört swatt
wi höört swatt
ji höört swatt
se höört swatt
Vergangen Tiet:
ik höör swatt
du höörst swatt
he/se/dat höör swatt
wi hören swatt
ji hören swatt
se hören swatt
Perfekt:
ik heff swatthöört
du hest swatthöört
he/se/dat hett swatthöört
wi hebbt swatthöört
ji hebbt swatthöört
se hebbt swatthöört
Kunjunktiv:
ik höör swatt
du höörst swatt
he/se/dat höör swatt
wi hören swatt
ji hören swatt
se hören swatt
Imperativ:
höör swatt!
höört swatt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: swatt + hören