Utspraak op Platt: /bəˈtɔːln̩/
Verb
Sülven: be·tah·len
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
en Reken beglieken
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
pay
Bispelen:
Schall ik dat betahlen?

Verbformen:

Infinitiv:
betahlen
PPP:
betahlt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik betahl
du betahlst
he/se/dat betahlt
wi betahlt
ji betahlt
se betahlt
Vergangen Tiet:
ik betahl
du betahlst
he/se/dat betahl
wi betahlen
ji betahlen
se betahlen
Perfekt:
ik heff betahlt
du hest betahlt
he/se/dat hett betahlt
wi hebbt betahlt
ji hebbt betahlt
se hebbt betahlt
Kunjunktiv:
ik betahl
du betahlst
he/se/dat betahl
wi betahlen
ji betahlen
se betahlen
Imperativ:
betahl!
betahlt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: be- + tahlen