twei­knie­pen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈtvaɪ̯ˌkniːpm̩/
Verb
Sülven: twei·knie·pen
[1]
Randwoortschatt
Bispelen:
Du höllst den Draht un ik kniep em twei.

Verbformen:

Infinitiv:
tweikniepen
PPP:
tweiknepen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kniep twei
du knippst twei
he/se/dat knippt twei
wi kniept twei
ji kniept twei
se kniept twei
Vergangen Tiet:
ik kneep twei
du kneepst twei
he/se/dat kneep twei
wi knepen twei
ji knepen twei
se knepen twei
Perfekt:
ik heff tweiknepen
du hest tweiknepen
he/se/dat hett tweiknepen
wi hebbt tweiknepen
ji hebbt tweiknepen
se hebbt tweiknepen
Kunjunktiv:
ik kneep twei
du kneepst twei
he/se/dat kneep twei
wi knepen twei
ji knepen twei
se knepen twei
Imperativ:
kniep twei!
kniept twei!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: twei + kniepen