grö­len op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɡɾøːy̯ln̩/
Verb
Sülven: grö·len
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:
grölen
gröhlen

Verbformen:

Infinitiv:
grö­len
PPP:
gröölt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik grööl
du gröölst
he/se/dat gröölt
wi gröölt
ji gröölt
se gröölt
Vergangen Tiet:
ik grööl
du gröölst
he/se/dat grööl
wi grö­len
ji grö­len
se grö­len
Perfekt:
ik heff gröölt
du hest gröölt
he/se/dat hett gröölt
wi hebbt gröölt
ji hebbt gröölt
se hebbt gröölt
Kunjunktiv:
ik grööl
du gröölst
he/se/dat grööl
wi grö­len
ji grö­len
se grö­len
Imperativ:
grööl!
gröölt!