wä­hlen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvɛːln̩/
Verb
Sülven: wä·hlen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wä­hlen
PPP:
wählt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wähl
du wählst
he/se/dat wählt
wi wählt
ji wählt
se wählt
Vergangen Tiet:
ik wähl
du wählst
he/se/dat wähl
wi wä­hlen
ji wä­hlen
se wä­hlen
Perfekt:
ik heff wählt
du hest wählt
he/se/dat hett wählt
wi hebbt wählt
ji hebbt wählt
se hebbt wählt
Kunjunktiv:
ik wähl
du wählst
he/se/dat wähl
wi wä­hlen
ji wä­hlen
se wä­hlen
Imperativ:
wähl!
wählt!

Etymologie:

Woort afleidt von: Wahl