dal­vern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdal·vɐn/
Verb
Sülven: dal·vern
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dal­vern
PPP:
dal­vert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dal­ver
du dal­verst
he/se/dat dal­vert
wi dal­vert
ji dal­vert
se dal­vert
Vergangen Tiet:
ik dal­ver
du dal­verst
he/se/dat dal­ver
wi dal­vern
ji dal­vern
se dal­vern
Perfekt:
ik heff dal­vert
du hest dal­vert
he/se/dat hett dal­vert
wi hebbt dal­vert
ji hebbt dal­vert
se hebbt dal­vert
Kunjunktiv:
ik dal­ver
du dal­verst
he/se/dat dal­ver
wi dal­vern
ji dal­vern
se dal­vern
Imperativ:
dal­ver!
dal­vert!