plier­ö­gen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈpliː͡ɐˌœɪ̯ɡn̩/
Verb
Sülven: plier·ö·gen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
plierögen
PPP:
plieröögt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik plieröög
du plieröögst
he/se/dat plieröögt
wi plieröögt
ji plieröögt
se plieröögt
Vergangen Tiet:
ik plieröög
du plieröögst
he/se/dat plieröög
wi plierögen
ji plierögen
se plierögen
Perfekt:
ik heff plieröögt
du hest plieröögt
he/se/dat hett plieröögt
wi hebbt plieröögt
ji hebbt plieröögt
se hebbt plieröögt
Kunjunktiv:
ik plieröög
du plieröögst
he/se/dat plieröög
wi plierögen
ji plierögen
se plierögen
Imperativ:
plieröög!
plieröögt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: pliern + ögen