wrüm­peln op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈvɾʏm·pəln/
Verb
Sülven: wrüm·peln
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
tohoopwickeln, tohoopdreihn, tohoopknudeln
düütsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wrümpeln
PPP:
wrümpelt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wrümpel
du wrümpelst
he/se/dat wrümpelt
wi wrümpelt
ji wrümpelt
se wrümpelt
Vergangen Tiet:
ik wrümpel
du wrümpelst
he/se/dat wrümpel
wi wrümpeln
ji wrümpeln
se wrümpeln
Perfekt:
ik heff wrümpelt
du hest wrümpelt
he/se/dat hett wrümpelt
wi hebbt wrümpelt
ji hebbt wrümpelt
se hebbt wrümpelt
Kunjunktiv:
ik wrümpel
du wrümpelst
he/se/dat wrümpel
wi wrümpeln
ji wrümpeln
se wrümpeln
Imperativ:
wrümpel!
wrümpelt!