glim­men op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈɡlɪm̩/
Verb
Sülven: glim·men
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
glimmen
PPP:
glimmt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik glimm
du glimmst
he/se/dat glimmt
wi glimmt
ji glimmt
se glimmt
Vergangen Tiet:
ik glimm
du glimmst
he/se/dat glimm
wi glimmen
ji glimmen
se glimmen
Perfekt:
ik heff glimmt
du hest glimmt
he/se/dat hett glimmt
wi hebbt glimmt
ji hebbt glimmt
se hebbt glimmt
Kunjunktiv:
ik glimm
du glimmst
he/se/dat glimm
wi glimmen
ji glimmen
se glimmen
Imperativ:
glimm!
glimmt!