kön­nen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈkœn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: kön·nen
[1]
Grundwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
can
Bispelen:
Kann ik di wat fragen?

Verbformen:

Infinitiv:
können
PPP:
kunnt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kann
du kannst
he/se/dat kann
wi könnt
ji könnt
se könnt
Vergangen Tiet:
ik kunn
du kunnst
he/se/dat kunn
wi kunnen
ji kunnen
se kunnen
Perfekt:
ik heff kunnt
du hest kunnt
he/se/dat hett kunnt
wi hebbt kunnt
ji hebbt kunnt
se hebbt kunnt
Kunjunktiv:
ik kunn
du kunnst
he/se/dat kunn
wi kunnen
ji kunnen
se kunnen
Imperativ:
könn!
könnt!