ut­wut­schen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈuːtˌvʊtʃn̩/
Verb
Sülven: ut·wut·schen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
utwutschen
PPP:
utwutscht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wutsch ut
du wutschst ut
he/se/dat wutscht ut
wi wutscht ut
ji wutscht ut
se wutscht ut
Vergangen Tiet:
ik wutsch ut
du wutschst ut
he/se/dat wutsch ut
wi wutschen ut
ji wutschen ut
se wutschen ut
Perfekt:
ik bün utwutscht
du büst utwutscht
he/se/dat is utwutscht
wi sünd utwutscht
ji sünd utwutscht
se sünd utwutscht
Kunjunktiv:
ik wutsch ut
du wutschst ut
he/se/dat wutsch ut
wi wutschen ut
ji wutschen ut
se wutschen ut
Imperativ:
wutsch ut!
wutscht ut!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ut + wutschen