ku­re­ren auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈkuː·ɾɛː·ɾən/
Verb
Silbentrennung: ku·re·ren
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
englisch:
Beispiele:

Verbformen:

Infinitiv:
kureren
Partizip Perfekt:
kureert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik kureer
du kureerst
he/se/dat kureert
wi kureert
ji kureert
se kureert
Imperfekt:
ik kureer
du kureerst
he/se/dat kureer
wi kureren
ji kureren
se kureren
Perfekt:
ik heff kureert
du hest kureert
he/se/dat hett kureert
wi hebbt kureert
ji hebbt kureert
se hebbt kureert
Konjunktiv:
ik kureer
du kureerst
he/se/dat kureer
wi kureren
ji kureren
se kureren
Imperativ:
kureer!
kureert!

Etymologie:

Wort abgeleitet von: -eer