ku­re­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈkuː·ɾɛː·ɾən/
Verb
Sülven: ku·re·ren
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
=
cure
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ku­re­ren
PPP:
ku­reert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ku­reer
du ku­reerst
he/se/dat ku­reert
wi ku­reert
ji ku­reert
se ku­reert
Vergangen Tiet:
ik ku­reer
du ku­reerst
he/se/dat ku­reer
wi ku­re­ren
ji ku­re­ren
se ku­re­ren
Perfekt:
ik heff ku­reert
du hest ku­reert
he/se/dat hett ku­reert
wi hebbt ku­reert
ji hebbt ku­reert
se hebbt ku­reert
Kunjunktiv:
ik ku­reer
du ku­reerst
he/se/dat ku­reer
wi ku­re­ren
ji ku­re­ren
se ku­re­ren
Imperativ:
ku­reer!
ku­reert!