gne­sen auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈɡnɛːzn̩/
Verb
Silbentrennung: gne·sen
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
gnesen
Partizip Perfekt:
gneest
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gnees
du gneest
he/se/dat gneest
wi gneest
ji gneest
se gneest
Imperfekt:
ik gnees
du gneest
he/se/dat gnees
wi gnesen
ji gnesen
se gnesen
Perfekt:
ik heff gneest
du hest gneest
he/se/dat hett gneest
wi hebbt gneest
ji hebbt gneest
se hebbt gneest
Konjunktiv:
ik gnees
du gneest
he/se/dat gnees
wi gnesen
ji gnesen
se gnesen
Imperativ:
gnees!
gneest!