gne­sen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɡnɛːzn̩/
Verb
Sülven: gne·sen
[1]
Randwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
smüüstern
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
gne­sen
PPP:
gneest
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gnees
du gneesst
he/se/dat gneest
wi gneest
ji gneest
se gneest
Vergangen Tiet:
ik gnees
du gneesst
he/se/dat gnees
wi gne­sen
ji gne­sen
se gne­sen
Perfekt:
ik heff gneest
du hest gneest
he/se/dat hett gneest
wi hebbt gneest
ji hebbt gneest
se hebbt gneest
Kunjunktiv:
ik gnees
du gneesst
he/se/dat gnees
wi gne­sen
ji gne­sen
se gne­sen
Imperativ:
gnees!
gneest!