kum­dü­ren auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /kʊmˈdyː·ɾən/
Verb
Silbentrennung: kum·dü·ren
[1]
Randwortschatz
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
kumdüren
Partizip Perfekt:
kumdüürt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik kumdüür
du kumdüürst
he/se/dat kumdüürt
wi kumdüürt
ji kumdüürt
se kumdüürt
Imperfekt:
ik kumdüür
du kumdüürst
he/se/dat kumdüür
wi kumdüren
ji kumdüren
se kumdüren
Perfekt:
ik heff kumdüürt
du hest kumdüürt
he/se/dat hett kumdüürt
wi hebbt kumdüürt
ji hebbt kumdüürt
se hebbt kumdüürt
Konjunktiv:
ik kumdüür
du kumdüürst
he/se/dat kumdüür
wi kumdüren
ji kumdüren
se kumdüren
Imperativ:
kumdüür!
kumdüürt!

Etymologie:

Wort abgeleitet von: Kumdüür