spri­cheln auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈspɾɪ·çəln/
Verb
Silbentrennung: spri·cheln
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
spricheln
Partizip Perfekt:
sprichelt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik sprichel
du sprichelst
he/se/dat sprichelt
wi sprichelt
ji sprichelt
se sprichelt
Imperfekt:
ik sprichel
du sprichelst
he/se/dat sprichel
wi spricheln
ji spricheln
se spricheln
Perfekt:
ik heff sprichelt
du hest sprichelt
he/se/dat hett sprichelt
wi hebbt sprichelt
ji hebbt sprichelt
se hebbt sprichelt
Konjunktiv:
ik sprichel
du sprichelst
he/se/dat sprichel
wi spricheln
ji spricheln
se spricheln
Imperativ:
sprichel!
sprichelt!

Etymologie:

Wort abgeleitet von: sprichen