ut­schö­len auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈuːtˌʃøːy̯ln̩/
Verb
Silbentrennung: ut·schö·len
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
utschölen
Partizip Perfekt:
utschöölt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik schööl ut
du schöölst ut
he/se/dat schöölt ut
wi schöölt ut
ji schöölt ut
se schöölt ut
Imperfekt:
ik schööl ut
du schöölst ut
he/se/dat schööl ut
wi schölen ut
ji schölen ut
se schölen ut
Perfekt:
ik heff utschöölt
du hest utschöölt
he/se/dat hett utschöölt
wi hebbt utschöölt
ji hebbt utschöölt
se hebbt utschöölt
Konjunktiv:
ik schööl ut
du schöölst ut
he/se/dat schööl ut
wi schölen ut
ji schölen ut
se schölen ut
Imperativ:
schööl ut!
schöölt ut!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: ut + schölen