lö­men auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈløːy̯m̩/
Verb
Silbentrennung: lö·men
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
lömen
Partizip Perfekt:
löömt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik lööm
du löömst
he/se/dat löömt
wi löömt
ji löömt
se löömt
Imperfekt:
ik lööm
du löömst
he/se/dat lööm
wi lömen
ji lömen
se lömen
Perfekt:
ik heff löömt
du hest löömt
he/se/dat hett löömt
wi hebbt löömt
ji hebbt löömt
se hebbt löömt
Konjunktiv:
ik lööm
du löömst
he/se/dat lööm
wi lömen
ji lömen
se lömen
Imperativ:
lööm!
löömt!