lö­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈløːy̯m̩/
Verb
Sülven: lö·men
[1]
Randwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
drööv maken
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
lö­men
PPP:
löömt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lööm
du löömst
he/se/dat löömt
wi löömt
ji löömt
se löömt
Vergangen Tiet:
ik lööm
du löömst
he/se/dat lööm
wi lö­men
ji lö­men
se lö­men
Perfekt:
ik heff löömt
du hest löömt
he/se/dat hett löömt
wi hebbt löömt
ji hebbt löömt
se hebbt löömt
Kunjunktiv:
ik lööm
du löömst
he/se/dat lööm
wi lö­men
ji lö­men
se lö­men
Imperativ:
lööm!
löömt!