schö­veln auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈʃøːy̯·vəln/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: schö·veln
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
schöveln
Partizip Perfekt:
schövelt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik schövel
du schövelst
he/se/dat schövelt
wi schövelt
ji schövelt
se schövelt
Imperfekt:
ik schövel
du schövelst
he/se/dat schövel
wi schöveln
ji schöveln
se schöveln
Perfekt:
ik heff schövelt
du hest schövelt
he/se/dat hett schövelt
wi hebbt schövelt
ji hebbt schövelt
se hebbt schövelt
Konjunktiv:
ik schövel
du schövelst
he/se/dat schövel
wi schöveln
ji schöveln
se schöveln
Imperativ:
schövel!
schövelt!