schö­veln op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃøːy̯·vəln/ 🔊︎
Verb
Sülven: schö·veln
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Striekschoh föhren
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
schö­veln
PPP:
schö­velt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schö­vel
du schö­velst
he/se/dat schö­velt
wi schö­velt
ji schö­velt
se schö­velt
Vergangen Tiet:
ik schö­vel
du schö­velst
he/se/dat schö­vel
wi schö­veln
ji schö­veln
se schö­veln
Perfekt:
ik heff schö­velt
du hest schö­velt
he/se/dat hett schö­velt
wi hebbt schö­velt
ji hebbt schö­velt
se hebbt schö­velt
Kunjunktiv:
ik schö­vel
du schö­velst
he/se/dat schö­vel
wi schö­veln
ji schö­veln
se schö­veln
Imperativ:
schö­vel!
schö­velt!