la­schen auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈlaʃn̩/
Verb
Silbentrennung: la·schen
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
la­schen
Partizip Perfekt:
la­scht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik la­sch
du la­schst
he/se/dat la­scht
wi la­scht
ji la­scht
se la­scht
Imperfekt:
ik la­sch
du la­schst
he/se/dat la­sch
wi la­schen
ji la­schen
se la­schen
Perfekt:
ik heff la­scht
du hest la­scht
he/se/dat hett la­scht
wi hebbt la­scht
ji hebbt la­scht
se hebbt la­scht
Konjunktiv:
ik la­sch
du la­schst
he/se/dat la­sch
wi la­schen
ji la­schen
se la­schen
Imperativ:
la­sch!
la­scht!

Etymologie:

Wort abgeleitet von: Lasch