ach­te­ran­gahn auf Plattdeutsch

Aussprache: /ax·tə·ɾˈanˌɡɔːn/
Verb
Silbentrennung: ach·te·ran·gahn
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
ach­te­ran­gahn
Partizip Perfekt:
ach­te­ran­gahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gah achteran
du geihst achteran
he/se/dat geiht achteran
wi gaht achteran
ji gaht achteran
se gaht achteran
Imperfekt:
ik güng achteran
du güngst achteran
he/se/dat güng achteran
wi güng­en achteran
ji güng­en achteran
se güng­en achteran
Perfekt:
ik bün ach­te­ran­gahn
du büst ach­te­ran­gahn
he/se/dat is ach­te­ran­gahn
wi sünd ach­te­ran­gahn
ji sünd ach­te­ran­gahn
se sünd ach­te­ran­gahn
Konjunktiv:
ik güng achteran
du güngst achteran
he/se/dat güng achteran
wi güng­en achteran
ji güng­en achteran
se güng­en achteran
Imperativ:
gah achteran!
gaht achteran!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: achteran + gahn