ach­te­rangahn op Plattdüütsch

Utspraak: /ax·tə·ɾˈanˌɡɔːn/
Verb
Sülven: ach·te·ran·gahn
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ach­te­rangahn
PPP:
ach­te­rangahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gah achteran
du geihst achteran
he/se/dat geiht achteran
wi gaht achteran
ji gaht achteran
se gaht achteran
Vergangen Tiet:
ik güng achteran
du güngst achteran
he/se/dat güng achteran
wi güng­en achteran
ji güng­en achteran
se güng­en achteran
Perfekt:
ik bün ach­te­rangahn
du büst ach­te­rangahn
he/se/dat is ach­te­rangahn
wi sünd ach­te­rangahn
ji sünd ach­te­rangahn
se sünd ach­te­rangahn
Kunjunktiv:
ik güng achteran
du güngst achteran
he/se/dat güng achteran
wi güng­en achteran
ji güng­en achteran
se güng­en achteran
Imperativ:
gah achteran!
gaht achteran!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: achteran + gahn