swatt­föh­ren auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈsvatˌføːy̯·ɾən/
Verb
Silbentrennung: swatt·föh·ren

Verbformen:

Infinitiv:
swatt­föh­ren
Partizip Perfekt:
swatt­föhrt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik föhr swatt
du föhrst swatt
he/se/dat föhrt swatt
wi föhrt swatt
ji föhrt swatt
se föhrt swatt
Imperfekt:
ik föhr swatt
du föhrst swatt
he/se/dat föhr swatt
wi föh­ren swatt
ji föh­ren swatt
se föh­ren swatt
Perfekt:
ik bün swatt­föhrt
du büst swatt­föhrt
he/se/dat is swatt­föhrt
wi sünd swatt­föhrt
ji sünd swatt­föhrt
se sünd swatt­föhrt
Konjunktiv:
ik föhr swatt
du föhrst swatt
he/se/dat föhr swatt
wi föh­ren swatt
ji föh­ren swatt
se föh­ren swatt
Imperativ:
föhr swatt!
föhrt swatt!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: swatt + föhren