af­gnib­beln auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈafˌɡnɪ·bəln/
Verb
Silbentrennung: af·gnib·beln
[1]
Randwortschatz
Beispiele:

Verbformen:

Infinitiv:
af­gnib­beln
Partizip Perfekt:
af­gnib­belt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gnib­bel af
du gnib­belst af
he/se/dat gnib­belt af
wi gnib­belt af
ji gnib­belt af
se gnib­belt af
Imperfekt:
ik gnib­bel af
du gnib­belst af
he/se/dat gnib­bel af
wi gnib­beln af
ji gnib­beln af
se gnib­beln af
Perfekt:
ik heff af­gnib­belt
du hest af­gnib­belt
he/se/dat hett af­gnib­belt
wi hebbt af­gnib­belt
ji hebbt af­gnib­belt
se hebbt af­gnib­belt
Konjunktiv:
ik gnib­bel af
du gnib­belst af
he/se/dat gnib­bel af
wi gnib­beln af
ji gnib­beln af
se gnib­beln af
Imperativ:
gnib­bel af!
gnib­belt af!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: af- + gnibbeln