trüg­g­ge­ven auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈtɾʏɡˌɡɛːm̩/
Verb
Silbentrennung: trügg·ge·ven
[1]
Aufbauwortschatz
deutsch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
trüg­g­ge­ven
Partizip Perfekt:
trüg­g­ge­ven
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik geev trügg
du giff­st trügg
he/se/dat giff­t trügg
wi geevt trügg
ji geevt trügg
se geevt trügg
Imperfekt:
ik gaff trügg
du gaff­st trügg
he/se/dat gaff trügg
wi gaf­fen trügg
ji gaf­fen trügg
se gaf­fen trügg
Perfekt:
ik heff trüg­g­ge­ven
du hest trüg­g­ge­ven
he/se/dat hett trüg­g­ge­ven
wi hebbt trüg­g­ge­ven
ji hebbt trüg­g­ge­ven
se hebbt trüg­g­ge­ven
Konjunktiv:
ik gaff trügg
du gaff­st trügg
he/se/dat gaff trügg
wi gaf­fen trügg
ji gaf­fen trügg
se gaf­fen trügg
Imperativ:
giff trügg!
giff­t trügg!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: trügg + geven