vör­bi­lo­pen auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈføː͡ɐ·biːˌlɔu̯pm̩/
Verb
Silbentrennung: vör·bi·lo·pen
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
Ik bün güstern an dien Huus vörbilopen.

Verbformen:

Infinitiv:
vörbilopen
Partizip Perfekt:
vörbilopen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik loop vörbi
du löppst vörbi
he/se/dat löppt vörbi
wi loopt vörbi
ji loopt vörbi
se loopt vörbi
Imperfekt:
ik lööp vörbi
du lööpst vörbi
he/se/dat lööp vörbi
wi löpen vörbi
ji löpen vörbi
se löpen vörbi
Perfekt:
ik bün vörbilopen
du büst vörbilopen
he/se/dat is vörbilopen
wi sünd vörbilopen
ji sünd vörbilopen
se sünd vörbilopen
Konjunktiv:
ik leep vörbi
du leepst vörbi
he/se/dat leep vörbi
wi lepen vörbi
ji lepen vörbi
se lepen vörbi
Imperativ:
loop vörbi!
loopt vörbi!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: vörbi + lopen