twe­len auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈtvɛːln̩/
Verb
Silbentrennung: twe·len
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
englisch:
Beispiele:
De Telg tweelt.

Verbformen:

Infinitiv:
twelen
Partizip Perfekt:
tweelt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik tweel
du tweelst
he/se/dat tweelt
wi tweelt
ji tweelt
se tweelt
Imperfekt:
ik tweel
du tweelst
he/se/dat tweel
wi twelen
ji twelen
se twelen
Perfekt:
ik heff tweelt
du hest tweelt
he/se/dat hett tweelt
wi hebbt tweelt
ji hebbt tweelt
se hebbt tweelt
Konjunktiv:
ik tweel
du tweelst
he/se/dat tweel
wi twelen
ji twelen
se twelen
Imperativ:
tweel!
tweelt!