pahl­eer­sen auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈpɔːlˌɛː͡ɐsn̩/
Verb
Silbentrennung: pahl·eer·sen

Verbformen:

Infinitiv:
pahl­eer­sen
Partizip Perfekt:
pahl­eerst
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik pahl­eers
du pahl­eerst
he/se/dat pahl­eerst
wi pahl­eerst
ji pahl­eerst
se pahl­eerst
Imperfekt:
ik pahl­eers
du pahl­eerst
he/se/dat pahl­eers
wi pahl­eer­sen
ji pahl­eer­sen
se pahl­eer­sen
Perfekt:
ik heff pahl­eerst
du hest pahl­eerst
he/se/dat hett pahl­eerst
wi hebbt pahl­eerst
ji hebbt pahl­eerst
se hebbt pahl­eerst
Konjunktiv:
ik pahl­eers
du pahl­eerst
he/se/dat pahl­eers
wi pahl­eer­sen
ji pahl­eer­sen
se pahl­eer­sen
Imperativ:
pahl­eers!
pahl­eerst!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: Pahl + Eers