schö­len auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈʃøːy̯ln̩/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: schö·len
[1]
Grundwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
genödigt we’en
deutsch:
=
sollen
englisch:
=
shall

Verbformen:

Infinitiv:
schö­len
Partizip Perfekt:
schul­lt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik schall
du schal­lst
he/se/dat schall
wi schöölt
ji schöölt
se schöölt
Imperfekt:
ik schull
du schul­lst
he/se/dat schull
wi schul­len
ji schul­len
se schul­len
Perfekt:
ik heff schul­lt
du hest schul­lt
he/se/dat hett schul­lt
wi hebbt schul­lt
ji hebbt schul­lt
se hebbt schul­lt
Konjunktiv:
ik schull
du schul­lst
he/se/dat schull
wi schul­len
ji schul­len
se schul­len
Imperativ:
schööl!
schöölt!