schö­len op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈʃøːy̯ln̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: schö·len
[1]
Grundwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
engelsch:
Bispelen:
Se seggt, ik schall dat maken.

Verbformen:

Infinitiv:
schö­len
PPP:
schull­t
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schall
du schall­st
he/se/dat schall
wi schöölt
ji schöölt
se schöölt
Vergangen Tiet:
ik schull
du schull­st
he/se/dat schull
wi schul­len
ji schul­len
se schul­len
Perfekt:
ik heff schull­t
du hest schull­t
he/se/dat hett schull­t
wi hebbt schull­t
ji hebbt schull­t
se hebbt schull­t
Kunjunktiv:
ik schull
du schull­st
he/se/dat schull
wi schul­len
ji schul­len
se schul­len
Imperativ:
schööl!
schöölt!