schö­len op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃøːy̯ln̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: schö·len
[1]
Grundwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
genödigt we’en
engelsch:
=
shall
düütsch:
=
sollen

Verbformen:

Infinitiv:
schö­len
PPP:
schul­lt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schall
du schal­lst
he/se/dat schall
wi schöölt
ji schöölt
se schöölt
Vergangen Tiet:
ik schull
du schul­lst
he/se/dat schull
wi schul­len
ji schul­len
se schul­len
Perfekt:
ik heff schul­lt
du hest schul­lt
he/se/dat hett schul­lt
wi hebbt schul­lt
ji hebbt schul­lt
se hebbt schul­lt
Kunjunktiv:
ik schull
du schul­lst
he/se/dat schull
wi schul­len
ji schul­len
se schul­len
Imperativ:
schööl!
schöölt!