Utspraak op Platt: /ˈʃøːy̯ln̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: schö·len
[1]
Grundwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
engelsch:
Bispelen:
Se seggt, ik schall dat maken.

Verbformen:

Infinitiv:
schölen
PPP:
schullt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schall
du schallst
he/se/dat schall
wi schöölt
ji schöölt
se schöölt
Vergangen Tiet:
ik schull
du schullst
he/se/dat schull
wi schullen
ji schullen
se schullen
Perfekt:
ik heff schullt
du hest schullt
he/se/dat hett schullt
wi hebbt schullt
ji hebbt schullt
se hebbt schullt
Kunjunktiv:
ik schull
du schullst
he/se/dat schull
wi schullen
ji schullen
se schullen
Imperativ:
schööl!
schöölt!
Identische Wöör ››› schölen ❔︎