swo­jen in Low German

Pronunciation: /ˈsvɔu̯jn̩/
verb
Syllabication: swo·jen
[1]
peripheral vocabulary
active

Verbforms:

infinitive:
swo­jen
past participle:
swoojt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
present:
ik swooi
du swoojst
he/se/dat swoojt
wi swoojt
ji swoojt
se swoojt
past:
ik swooi
du swoojst
he/se/dat swooi
wi swo­jen
ji swo­jen
se swo­jen
perfect:
ik heff swoojt
du hest swoojt
he/se/dat hett swoojt
wi hebbt swoojt
ji hebbt swoojt
se hebbt swoojt
conjunctive:
ik swooi
du swoojst
he/se/dat swooi
wi swo­jen
ji swo­jen
se swo­jen
imperative:
swooi!
swoojt!