hö­veln op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈhøː·vəln/
Verb
Sülven: hö·veln
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:
=
hobeln

Verbformen:

Infinitiv:
hö­veln
PPP:
hö­velt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik hö­vel
du hö­velst
he/se/dat hö­velt
wi hö­velt
ji hö­velt
se hö­velt
Vergangen Tiet:
ik hö­vel
du hö­velst
he/se/dat hö­vel
wi hö­veln
ji hö­veln
se hö­veln
Perfekt:
ik heff hö­velt
du hest hö­velt
he/se/dat hett hö­velt
wi hebbt hö­velt
ji hebbt hö­velt
se hebbt hö­velt
Kunjunktiv:
ik hö­vel
du hö­velst
he/se/dat hö­vel
wi hö­veln
ji hö­veln
se hö­veln
Imperativ:
hö­vel!
hö­velt!