pie­schern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈpiː·ʃɐn/ 🔊︎
Verb
Sülven: pie·schern
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
in familiären Ümgang bruukt
in de Kinnerspraak bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
=
pee
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
pie­schern
PPP:
pie­schert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik pie­scher
du pie­scherst
he/se/dat pie­schert
wi pie­schert
ji pie­schert
se pie­schert
Vergangen Tiet:
ik pie­scher
du pie­scherst
he/se/dat pie­scher
wi pie­schern
ji pie­schern
se pie­schern
Perfekt:
ik heff pie­schert
du hest pie­schert
he/se/dat hett pie­schert
wi hebbt pie­schert
ji hebbt pie­schert
se hebbt pie­schert
Kunjunktiv:
ik pie­scher
du pie­scherst
he/se/dat pie­scher
wi pie­schern
ji pie­schern
se pie­schern
Imperativ:
pie­scher!
pie­schert!