kös­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈkœstn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: kös·ten
[1]
Grundwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
=
cost
düütsch:
=
kosten
Bispelen:
[1] Wat köst de Schapp dor?

Verbformen:

Infinitiv:
kös­ten
PPP:
köst
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik köst
du köstst
he/se/dat köst
wi köst
ji köst
se köst
Vergangen Tiet:
ik köst
du köstst
he/se/dat köst
wi kös­ten
ji kös­ten
se kös­ten
Perfekt:
ik heff köst
du hest köst
he/se/dat hett köst
wi hebbt köst
ji hebbt köst
se hebbt köst
Kunjunktiv:
ik köst
du köstst
he/se/dat köst
wi kös­ten
ji kös­ten
se kös­ten
Imperativ:
köst!
köst!