sche­mern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃɛː·mɐn/
Verb
Sülven: sche·mern
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
sche­mern
PPP:
sche­mert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik sche­mer
du sche­merst
he/se/dat sche­mert
wi sche­mert
ji sche­mert
se sche­mert
Vergangen Tiet:
ik sche­mer
du sche­merst
he/se/dat sche­mer
wi sche­mern
ji sche­mern
se sche­mern
Perfekt:
ik heff sche­mert
du hest sche­mert
he/se/dat hett sche­mert
wi hebbt sche­mert
ji hebbt sche­mert
se hebbt sche­mert
Kunjunktiv:
ik sche­mer
du sche­merst
he/se/dat sche­mer
wi sche­mern
ji sche­mern
se sche­mern
Imperativ:
sche­mer!
sche­mert!