doot­slahn op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔu̯tˌslɔːn/
Verb
Sülven: doot·slahn
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
doot­slahn
PPP:
doot­slahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik slah­ doot
du sleihst doot
he/se/dat sleiht doot
wi slaht doot
ji slaht doot
se slaht doot
Vergangen Tiet:
ik slöög doot
du slöögst doot
he/se/dat slöög doot
wi slö­gen doot
ji slö­gen doot
se slö­gen doot
Perfekt:
ik heff doot­slahn
du hest doot­slahn
he/se/dat hett doot­slahn
wi hebbt doot­slahn
ji hebbt doot­slahn
se hebbt doot­slahn
Kunjunktiv:
ik slöög doot
du slöögst doot
he/se/dat slöög doot
wi slö­gen doot
ji slö­gen doot
se slö­gen doot
Imperativ:
slah­ doot!
slaht doot!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: doot + slahn