slahn op Plattdüütsch

[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
nedderlandsch:
=
slaan
düütsch:
Bispelen:
[1] Worüm sleihst du mi, heff ik di wat daan?
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
besiegen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
slahn
PPP:
sla­hen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik slah­
du sleihst
he/se/dat sleiht
wi slaht
ji slaht
se slaht
Vergangen Tiet:
ik slah­
du slahst
he/se/dat slah­
wi sla­hen
ji sla­hen
se sla­hen
Perfekt:
ik heff sla­hen
du hest sla­hen
he/se/dat hett sla­hen
wi hebbt sla­hen
ji hebbt sla­hen
se hebbt sla­hen
Kunjunktiv:
ik slah­
du slahst
he/se/dat slah­
wi sla­hen
ji sla­hen
se sla­hen
Imperativ:
slah­!
slaht!