dör­lüch­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdœ͡ɐˌlʏçtn̩/
Verb
Sülven: dör·lüch·ten
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dör­lüch­ten
PPP:
dör­lücht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lücht dör
du lüchtst dör
he/se/dat lücht dör
wi lücht dör
ji lücht dör
se lücht dör
Vergangen Tiet:
ik lücht dör
du lüchtst dör
he/se/dat lücht dör
wi lüch­ten dör
ji lüch­ten dör
se lüch­ten dör
Perfekt:
ik heff dör­lücht
du hest dör­lücht
he/se/dat hett dör­lücht
wi hebbt dör­lücht
ji hebbt dör­lücht
se hebbt dör­lücht
Kunjunktiv:
ik lücht dör
du lüchtst dör
he/se/dat lücht dör
wi lüch­ten dör
ji lüch­ten dör
se lüch­ten dör
Imperativ:
lücht dör!
lücht dör!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dör + lüchten