Utspraak op Platt: /ˈdœ͡ɐˌlʏçtn̩/
Verb
Sülven: dör·lüch·ten
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dörlüchten
PPP:
dörlücht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lücht dör
du lüchtst dör
he/se/dat lücht dör
wi lücht dör
ji lücht dör
se lücht dör
Vergangen Tiet:
ik lücht dör
du lüchtst dör
he/se/dat lücht dör
wi lüchten dör
ji lüchten dör
se lüchten dör
Perfekt:
ik heff dörlücht
du hest dörlücht
he/se/dat hett dörlücht
wi hebbt dörlücht
ji hebbt dörlücht
se hebbt dörlücht
Kunjunktiv:
ik lücht dör
du lüchtst dör
he/se/dat lücht dör
wi lüchten dör
ji lüchten dör
se lüchten dör
Imperativ:
lücht dör!
lücht dör!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dör + lüchten