Uitspraak in het Plat: /ˈdœ͡ɐˌlʏçtn̩/
werkwoord
Afbreking: dör·lüch·ten
[1]
geavanceerde woordenschat
Nedersaksisch:
Duits:

Werkwoordvormen:

infinitief:
dörlüchten
voltooid deelwoord:
dörlücht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
tegenwoordig:
ik lücht dör
du lüchtst dör
he/se/dat lücht dör
wi lücht dör
ji lücht dör
se lücht dör
verleden:
ik lücht dör
du lüchtst dör
he/se/dat lücht dör
wi lüchten dör
ji lüchten dör
se lüchten dör
voltooid:
ik heff dörlücht
du hest dörlücht
he/se/dat hett dörlücht
wi hebbt dörlücht
ji hebbt dörlücht
se hebbt dörlücht
conjunctief:
ik lücht dör
du lüchtst dör
he/se/dat lücht dör
wi lüchten dör
ji lüchten dör
se lüchten dör
imperatief:
lücht dör!
lücht dör!

Etymologie:

Samensteld woord gevormd door: dör + lüchten