dör­le­sen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdœ͡ɐˌlɛːzn̩/
Verb
Sülven: dör·le·sen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dör­le­sen
PPP:
dör­leest
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lees dör
du leest dör
he/se/dat leest dör
wi leest dör
ji leest dör
se leest dör
Vergangen Tiet:
ik lees dör
du leest dör
he/se/dat lees dör
wi le­sen dör
ji le­sen dör
se le­sen dör
Perfekt:
ik heff dör­leest
du hest dör­leest
he/se/dat hett dör­leest
wi hebbt dör­leest
ji hebbt dör­leest
se hebbt dör­leest
Kunjunktiv:
ik lees dör
du leest dör
he/se/dat lees dör
wi le­sen dör
ji le­sen dör
se le­sen dör
Imperativ:
lees dör!
leest dör!
Infinitiv:
dör­le­sen
PPP:
dör­le­sen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lees dör
du leest dör
he/se/dat leest dör
wi leest dör
ji leest dör
se leest dör
Vergangen Tiet:
ik lees dör
du leest dör
he/se/dat lees dör
wi le­sen dör
ji le­sen dör
se le­sen dör
Perfekt:
ik heff dör­le­sen
du hest dör­le­sen
he/se/dat hett dör­le­sen
wi hebbt dör­le­sen
ji hebbt dör­le­sen
se hebbt dör­le­sen
Kunjunktiv:
ik lees dör
du leest dör
he/se/dat lees dör
wi le­sen dör
ji le­sen dör
se le­sen dör
Imperativ:
lees dör!
leest dör!
Infinitiv:
dör­le­sen
PPP:
dör­le­sen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lees dör
du lis­st dör
he/se/dat lis­st dör
wi leest dör
ji leest dör
se leest dör
Vergangen Tiet:
ik lees dör
du leest dör
he/se/dat lees dör
wi le­sen dör
ji le­sen dör
se le­sen dör
Perfekt:
ik heff dör­le­sen
du hest dör­le­sen
he/se/dat hett dör­le­sen
wi hebbt dör­le­sen
ji hebbt dör­le­sen
se hebbt dör­le­sen
Kunjunktiv:
ik lees dör
du leest dör
he/se/dat lees dör
wi le­sen dör
ji le­sen dör
se le­sen dör
Imperativ:
lees dör!
leest dör!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dör + lesen