düüs­tern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdyːs·tɐn/
Verb
Sülven: düüs·tern
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
düüs­tern
PPP:
düüs­tert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik düüs­ter
du düüs­terst
he/se/dat düüs­tert
wi düüs­tert
ji düüs­tert
se düüs­tert
Vergangen Tiet:
ik düüs­ter
du düüs­terst
he/se/dat düüs­ter
wi düüs­tern
ji düüs­tern
se düüs­tern
Perfekt:
ik heff düüs­tert
du hest düüs­tert
he/se/dat hett düüs­tert
wi hebbt düüs­tert
ji hebbt düüs­tert
se hebbt düüs­tert
Kunjunktiv:
ik düüs­ter
du düüs­terst
he/se/dat düüs­ter
wi düüs­tern
ji düüs­tern
se düüs­tern
Imperativ:
düüs­ter!
düüs­tert!

Etymologie:

Woort afleidt von: düüster