krü­sen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈkɾyːzn̩/
Verb
Sülven: krü·sen
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
krü­sen
PPP:
krüüst
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik krüüs
du krüüst
he/se/dat krüüst
wi krüüst
ji krüüst
se krüüst
Vergangen Tiet:
ik krüüs
du krüüst
he/se/dat krüüs
wi krü­sen
ji krü­sen
se krü­sen
Perfekt:
ik heff krüüst
du hest krüüst
he/se/dat hett krüüst
wi hebbt krüüst
ji hebbt krüüst
se hebbt krüüst
Kunjunktiv:
ik krüüs
du krüüst
he/se/dat krüüs
wi krü­sen
ji krü­sen
se krü­sen
Imperativ:
krüüs!
krüüst!

Etymologie:

Woort afleidt von: kruus