scho­en op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃoː·ən/
Verb
Sülven: scho·en
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
scho­en
PPP:
schoot
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik scho­
du schoost
he/se/dat schoot
wi schoot
ji schoot
se schoot
Vergangen Tiet:
ik scho­
du schoost
he/se/dat scho­
wi schoon
ji schoon
se schoon
Perfekt:
ik heff schoot
du hest schoot
he/se/dat hett schoot
wi hebbt schoot
ji hebbt schoot
se hebbt schoot
Kunjunktiv:
ik scho­
du schoost
he/se/dat scho­
wi schoon
ji schoon
se schoon
Imperativ:
scho­!
schoot!

Etymologie:

Woort afleidt von: scho