wei­den op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvaɪ̯dn̩/
Verb
Sülven: wei·den
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
op en Stück Grasland Gras freten
düütsch:
=
weiden

Verbformen:

Infinitiv:
wei­den
PPP:
weidt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik weid
du weidst
he/se/dat weidt
wi weidt
ji weidt
se weidt
Vergangen Tiet:
ik weid
du weidst
he/se/dat weid
wi wei­den
ji wei­den
se wei­den
Perfekt:
ik heff weidt
du hest weidt
he/se/dat hett weidt
wi hebbt weidt
ji hebbt weidt
se hebbt weidt
Kunjunktiv:
ik weid
du weidst
he/se/dat weid
wi wei­den
ji wei­den
se wei­den
Imperativ:
weid!
weidt!